BİLMENİZ GEREKEN LED AYDINLATMA TERİMLERİ

BİLMENİZ GEREKEN LED AYDINLATMA TERİMLERİ

BİLMENİZ GEREKEN LED AYDINLATMA TERİMLERİ

16/08/2021

LED aydınlatmalar hayatımızda daha yaygın olarak kullanılmaya başladıkça artık akkor ve enerji tasarruflu flüoresan lambalar çok daha az kullanılmaya başladı.

Günümüzde en uygun LED aydınlatmaları seçebilmemiz için belirli LED aydınlatma terimlerine aşina olmamız önemlidir. Hemen hemen tüm aydınlatmalarda LED ışık kaynakları kullanılmaktadır. Bugün, daha fazla aydınlatma armatürü entegre LED’leri kullanıyor. Bunlar, çıkarılabilir LED ampullerin aksine, armatüre kalıcı olarak tasarlanmış LED’lerdir. Evlerimizde kullanılan ampullü aydınlatmalar için LED ampuller geliştirildi ve böylece kullanmakta olduğumuz avize, masa lambası, aplikler ve lambaderleri de LED aydınlatmaya dönüştürmeyi başardık.

LED nedir?

“Işık Yayan Diyot” (Light Emitted Diode) anlamına gelen LED, içinden bir elektrik akımı geçtiğinde ışık yayan iki uçlu yarı iletken bir ışık kaynağıdır. Akkor lambalar kullandıkları enerjinin küçük bir kısmını ışığa dönüştürürken büyük bir kısmını istemediğimiz ısıya dönüştürürler. Kullanılan enerjinin ancak küçük bir miktarı ışığa dönüşür ve bu nedenle verimsiz bir aydınlatma sunar. LED’ler kullandıkları enerjinin tamamına yakınını ışığa dönüştürürler. Geneksel aydınlatmalar kadar ısı yaymazlar. Çok verimli bir aydınlatma sunarlar.
Flüoresan lambalar gibi zararlı gazlar içermezler. Çevreye herhangi bir zararları yoktur.

LED’lerin ömrü ne kadardır?

Çoğu LED lambanın kullanım ömrünün 25.000 ila 50.000 saat arasında olacağı belirtilmektedir. Tipik bir akkor lambanın ömrünün 1.000 saat olacağı göz önüne alındığında LED’lerin ömrünün ne kadar uzun olduğu ortaya çıkar.
Akkor lambaların ömrü filamanın kopması ile sona erer ve ampul ışık vermez olur.
Ancak LED aydınlatmaların ömürlerini tamamlamaları akkor lambalar gibi olmaz, LED’lerin verdikleri ışık zamanla ve yavaşça azalır.
Başlangıçta verdikleri ışığın %70’ini vermeye başladığında (%30 azalma olduğunda) LED’lerin ömrünü tamamladığı kabul edilir ve değiştirilmeleri gerekir.

Yorum Ekle

Ht Aydınlatma © 2023 - Tüm Hakları Saklıdır.